Skip to main content

Jsem člověk, který miluje pomazánky a pesta všeho druhu. Není nic nad to dát si kvalitní kváskový chléb s pomazánkou a nazdobit si jej ořechy nebo nakrájenými kousky zeleniny. Dnes jsem experimentovala a vznikla z toho tato pomazánka z pečené mrkve.

Budeš potřebovat:
~ mrkev (půl kila)
~ kokosový olej
~ kmín
~ sůl
~ vodu

Mrkve si nakrájím na menší kousky a společně s kokosovým olejem a solí dám péct do trouby, rozpálené přibližně na 180 stupňů, tak na půl hodinky. Poté, co se mrkev upeče, tak ji vložím do nádoby nebo hrnce společně s kmínem a vodou (cca 150 ml), rozmixuji a tradá – je hotovo.
Mrkev má mnoho zdravotních benefitů. Asi každý z nás slyšel o její prospěšnosti pro náš zrak, mrkev je totiž bohatá na betakaroten z něhož se v našem těle syntetizuje Vitamin A, který vyživuje oční stínící. Betakaroten se lépe uvolní pokud mrkev projde tepelnou úpravou z toho důvodu je dobré ji povařit nebo upéct. Také obsahuje mnoho vitamínů jako jsou například vitaminy C nebo E, které mají antioxidační působení, což v praxi znamená, že zpomalují stárnutí buněk a preventují onkologická onemocnění. V neposlední řadě je dobrým zdrojem draslíku, který je nezbytný pro správné fungování nervové, svalové a kardiovaskulární soustavy zajišťuje totiž přenos elektrického signálu mezi buňkami, a vlákniny.